kredyty windykacja

Wypowiedzenie umowy o kredyt hipoteczny i licytacja nieruchomości

Wypowiedzenie umowy o kredyt hipoteczny to poważny problem dla kredytobiorcy któremu pozostała do spłaty jeszcze wysoka kwota kredytu. Nie tylko opóźnienie w płaceniu rat kredytu może być powodem wypowiedzenia przez bank umowy kredytowej. Także utrata zdolności kredytowej którą bank ujawni, może doprowadzić do podjęcia przez bank takiej decyzji.

 

Taki zapis w umowie o kredyt jest moim zdaniem potencjalnie krzywdzący kredytobiorcę i nawet nie tylko potencjalnie, bo od początku podpisania umowy kredytobiorca żyje w pewnym stresie z tego powodu. Kredyty mieszkaniowe od zawsze wzbudzały bodaj najwięcej emocji w porównaniu z innego typu kredytami, bo przecież tu chodzi często o dach nad głową kredytobiorcy. Co do utraty mieszkania czy domu w kredycie, to jednak nie tak prędko, bo bank nie może ot tak przejąć nieruchomości na własność z powodu przeterminowanego długu kredytowego. Nieruchomość podlega w takiej sytuacji postępowaniu egzekucyjnemu. Musi zostać oszacowana a następnie zostaje wyznaczona licytacja. Nierzadkie są przypadki, gdzie mija aż kilka lat od momentu zajęcia przez komornika mieszkania do wyznaczenia licytacji, szczególnie gdy dłużnik wniesie do sądu skargę na czynności komornika zarzucając nierzetelną wycenę nieruchomości przez biegłego. Poza tym, nieruchomości które zamieszkują lokatorzy nie cieszą się wzięciem na licytacjach, więc często także druga licytacja (z niższa niż na pierwszej ceną wywoławczą) kończy się bezskutecznie; więcej na ten temat: Egzekucja kredytu, czyli ile czasu jeszcze pomieszkasz. Bank może wówczas przejąc nieruchomość na własność, ale czy przejmie na siebie ten kłopot, trudno powiedzieć, wątpliwe.

  1. Najczęstszą przyczyną wypowiedzenia kredytu jest zaprzestanie spłacania przez kredytobiorcę rat. Jeżeli mimo spadku dochodów będzie Pan spłacał raty bez opóźnień, to nie powinno być problemów ze strony banku. Jednakże konstrukcje umów o kredyt mogą się różnić. W umowie o kredyt może być zapis stanowiący na przykład, że bank ma prawo wypowiedzieć umowę o kredyt jeżeli sytuacja finansowa kredytobiorcy ulegnie pogorszeniu. Z pewnością spadek dochodów prawie o połowę jest znacznym pogorszeniem się sytuacji finansowej kredytobiorcy. Po pierwsze jednak, nawet jeśli takowy zapis znajduje się w umowie o kredyt, to bank nie musi skorzystać z tego zapisu i wypowiadać umowy jeżeli kredyt jest spłacany zgodnie z harmonogramem spłat. Po drugie, nasuwa się pytanie, czy bank dowie się s spadku dochodów, czy i ewentualnie jak często monitoruje – sprawdza dochody kredytobiorcy w trakcie spłaty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.