rachunki bankowe

Płatności mobilne

Popularność płatności mobilnych w naszym kraju wciąż pozostawia wiele do życzenia. Choć wielu Polaków każdego dnia korzysta z zaawansowanych technologicznie telefonów, wciąż niewielu z nas decyduje się na wykorzystanie ich przy płaceniu za codzienne zakupy. Jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i spośród jakich technologii mobilnych możemy wybierać?

 

NFC to popularny skrót oznaczający komunikację bliskiego zasięgu. Jej istotą jest korzystanie za smartfonów na zasadach analogicznych do kart zbliżeniowych, poprzez przyłożenie do terminalu. Problemem jest fakt, iż, jak dotąd, jedynie najbardziej zaawansowane smartfony dają użytkownikowi taką możliwość.

 

Na tym nie koniec trudności. NFC wymusza również konieczność wymiany używanej dotychczas karty SIM. Niewątpliwą zaletą systemów komunikacji bliskiego zasięgu jest wielość obsługujących je punktów. Płatności NFC mogą realizować te same terminale, które akceptują zwykłe karty zbliżeniowe. Z biegiem czasu postępowało będzie także zastępowanie telefonów komórkowych starego typu przez nowoczesne smartfony umożliwiające korzystanie z tego typu płatności.

 

Drugi ze sposobów dokonywania opłat za pomocą telefonu eliminuje pośrednictwo firm będących dostawcami kart płatniczych. Pozwala to przede wszystkim znacznie obniżyć pobierane przez banki prowizje i tym samym zachęca sklepy do wdrażania tej technologii. W tym przypadku aplikacja na smartfonie zintegrowana jest z kontem bankowym posiadacza telefonu. Wyklucza to konieczność wpisywania do urządzenia dodatkowych informacji – kupujący musi jedynie podać ustanowiony PIN oraz przekazać sprzedawcy kod odczytany z ekranu smartfona.

 

Wydaje się, że najmniej komfortowym rozwiązaniem pozostają systemy płatności mobilnych wymagające od klienta wcześniejszego zasilenia za pomocą przelewu. Ten typ płatności wykorzystują często firmy oferujące różnego rodzaju bilety. Korzystanie z takiej technologii wydaje się jednak niezbyt poręczne i, zwłaszcza osobom nie będącym pasjonatami nowinek technicznych, przysparza pewnych trudności.

 

Pomimo wciąż słabego wykorzystania przez Polaków systemów płatności mobilnych, konkurencja wśród dostawców oferujących takie usługi stale rośnie. To dobrze. Tylko coraz nowsze i bardziej intuicyjne w obsłudze rozwiązania mogą przekonać posiadaczy telefonów do pełnego wykorzystania ich możliwości. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, oczywiście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.