rachunki bankowe

Jak nie stracić na rachunku bankowym?

Banki oferują wiele produktów takich jak na przykład konta osobiste kredyty gotówkowe, karty kredytowe i inne, które mają nam ułatwić codzienne funkcjonowanie. Warto jednak wiedzieć, że dzięki odpowiedniemu doborowi tychże produktów jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku!

Bowiem prowadzenie zwykłego rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego może już wiązać się ze sporymi opłatami miesięcznymi związanymi z jego prowadzeniem. Aby jak najbardziej zminimalizować wspomniane opłaty musimy dokładnie sprawdzać, za co płacimy podczas korzystania z konta. Okazuje się bowiem, że do zdecydowanie najtańszych należą te, które prowadzone są za pośrednictwem Internetu. Nie ma tutaj bowiem konieczności kontaktowania się z doradcą bankowym, a wszystkie niezbędne formalności dopełniane są internetowo, bądź też czasami za pośrednictwem poczty. Jest to dla banku spora oszczędność, bowiem nie musi on płacić pracownikowi za zdobycie nowego klienta i jego obsługę. Dzięki temu jest on w stanie zaproponować zdecydowanie lepsze warunki klientowi, a co za tym idzie, zazwyczaj niższe opłaty.

W przypadku rachunków internetowych możemy również uniknąć opłat za kartę. By było to możliwe jesteśmy zobligowani w większości przypadków dokonywać transakcji za jej pośrednictwem na z góry określoną sumę. Natomiast jeśli nie dokonujemy transakcji bezgotówkowych, a dane konto jest naszym drugim, możemy udać się do placówki danego banku celem zrezygnowania z karty płatniczej, która przecież i tak nie jest nam do niczego potrzebna.

Natomiast by uniknąć opłat za prowadzenie rachunku zazwyczaj wystarczy przelewać na nie określoną ilość środków pieniężnych (np. miesięczną wypłatę), bądź też utrzymywać saldo na odpowiednim poziomie. Zdarza się natomiast, że niektóre banki nie pobierają żadnych opłat za prowadzenie konta, bez względu na ilość posiadanych na nim pieniędzy. Należy to jednak do rzadkości, w związku z czym trzeba się sporo naszukać, by znaleźć tego rodzaju ofertę. Natomiast jeśli jesteśmy zmuszeni wypłacić gotówkę, nie wliczając w to rachunków internetowych, które zazwyczaj posiadają bezpłatne bankomaty w całym kraju, powinniśmy raczej unikać korzystania z bankomatów innych banków, bowiem zazwyczaj wiąże się to z opłatami prowizyjnymi, które wcale nie są takie niskie. Każda tego rodzaju transakcja oznacza dla nas stracone kilka złotych. Może się to wydawać niewiele, jednakże w skali roku może się uzbierać spora suma, którą z pewnością wolelibyśmy wydać na inne cele.

Musimy również mieć na uwadze, iż zdecydowana większość banków pobiera od swoich klientów opłaty za sprawdzanie salda konta. W związku z tym najkorzystniej jest unikać sprawdzania stanu konta w sposób inny niż za pomocą Internetu. Dzięki temu również jesteśmy w stanie nieco zaoszczędzić. Kolejnym plusem związanym z rachunkami internetowymi, poza niższymi czy też zerowymi opłatami jest swobodny dostęp do naszych środków finansowych, jak i nieograniczone darmowe przelewy internetowe nie tylko wewnątrz danego banku, ale i coraz częściej również do innych banków. W związku z powyższymi argumentami, jeśli cenimy sobie oszczędności w każdej dziedzinie życia powinniśmy rozejrzeć się za dobrą ofertą również ze strony banku, bowiem jesteśmy w stanie w ten sposób zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, która z pewnością nam się przyda.

Do powyższych rad można dodać niektóre inne zawarte w artykule na innym finansowym bogu: Na co naprawdę warto zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego? Nie są one już tak istotne ale tez mogą mieć znaczenie przynajmniej dla niektórych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.