windykacja

Czy komornik może zablokować puste konto?

Kilkakrotnie zadano mi tytułowe pytanie. Tak, bank na polecenie komornika zrealizuje zajęcie rachunku bankowego nawet, jeżeli brak jest na tym rachunku środków. Niewykluczone bowiem, że wpłyną na taki rachunek środki. Na przykład na konto firmowe może wpłynąć płatność od kontrahenta dłużnika, choć raczej obstawiałbym, że dłużnik po zajęciu tego pustego konta szybko założy nowe konto firmowe i poprosi klienta swego aby należność przelał mu na to nowe konto. Czasem jednak, ale rzadko, jakiś klient-płatnik maruder nawet np. po roku dokonuje zapłaty a wierzyciel (czyli nasz dłużnik) wcale na to nie liczył i nie podał mu nowego konta bankowego. Wtedy należność wyśle na „stare” puste konto zajęte przez komornika.

 

Czasem też trafi na to konto należność od innego komornika gdy nasz dłużnik dawno temu skierował doń wniosek egzekucyjny ale stracił nadzieję na odzyskanie należności. Czy tak w rzeczywistości bywa? Owszem, bywa ale rzadko. Miałem w karierze może ze trzy takie przypadki kiedy to komornik szykował już umorzenie (np. po roku bezskutecznego postępowania egzekucyjnego) i jakimś cudem nagle pieniądze ściągnął i to całość. Coś mnie za każdym takim razem powstrzymało od tego, aby dowiedzieć się, jak to się stało. Wiecie, niech to będzie taka odrobina „tajemniczości, magii, mistycyzmu”.

 

Komornik nie będzie w nieskończoność blokował pustego konta osobistego ani firmowego. Gdy egzekucja ze wszystkich potencjalnych składników majątku dłużnika będzie bezskuteczna, to komornik postępowanie egzekucyjne umorzy i zwolni także pusty rachunek bankowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.